Jest to nowoczesna metoda pozwalająca na bezoperacyjną redukcję tkanki tłuszczowej dla osób, które chcą uniknąć chirurgicznego usuwania tłuszczu.
Lipoliza iniekcyjna polega na podaniu w miejsca nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej mieszaniny leków zawierającej fosfatydylocholinę.
Fosfatydylocholina jest znana w medycynie od dawna. Stosowana jest do ochrony wątroby oraz do redukcji zawartości tłuszczu we krwi. Z zastosowaniem fosfatydylocholiny przeprowadzono już wiele tysięcy zabiegów na całym świecie i do chwili obecnej nie stwierdzono żadnych poważnych skutków ubocznych. Preparat został uznany za całkowicie bezpieczny.
Fosfatydylocholina podawana w tkankę tłuszczową powoduje rozerwanie komórek tłuszczowych (adipocytów). Po wniknięciu do komórki wywołuje rozpad tłuszczu na trójglicerydy i kwasy tłuszczowe. Następnie są one transportowane do wątroby, gdzie następuje rozpad tłuszczów i wydalanie ich z organizmu.
Zabiegi lipolizy przeprowadzane są 2-5 razy w zależności od oczekiwań pacjenta w odstępach co około 3-6 tygodni. Preparat jest wstrzykiwany bezpośrednio w obszar problemu.
Po każdym zabiegu po ok 3 tygodniach obserwuje się efekt redukcji tkanki tłuszczowej. Zabiegi przeprowadza się etapami. Nie można podać jednorazowo zbyt wiele preparatu. Po zabiegu występuje przejściowe zaczerwienienie, obrzęk i nieznaczne dolegliwości bólowe. Po kilku dniach dolegliwości te jednak mijają.
Najczęściej lipoliza wykonywana jest w:
- podbródek
- pośladki
- ramiona
- biodra
- brzuch
- podbrzusze
- uda
- partie pleców (tzw. boczki)